(Pre)historie

Zde je časová souslednost událostí a náhod, která se podílela na současné podobě HUPu. Velmi podstatná část informací na této stránce pochází z hudebních kronik Ladi Janáčka a Libora Machů.

Neděste se přílišné rozsáhlosti této stránky - možná vám bude připadat nudná, nicméně údaje zde zveřejněné jsou pro nás nesmírně cenné a byla by asi škoda, kdyby upadly v zapomnění.

Pokud vás zajímá pouze samotný HUP, začněte číst tuto stránku až od roku 1996, kdy se poprvé objevuje na slavičínské scéně kapela s tímto názvem.
Příběh HUPu však začíná už o mnoho let dříve - někdy v letech 1988 - 1989.

1988-1989

Na základní škole se setkávají Libor Machů, Martin Meisel, Franta Šebák, Tomáš Faldík (bicí) a Libor Juřík (kytara). Jsou fascinování vrcholy tehdejší tvrdé muziky a proto zakládají kapelu, jejíž hudba je inspirována kapelami jako Iron Maiden, Metallica nebo Running Wild. Do života kapely mírně zasahuje svou činností Jarin Mariáš a jeho kapela Kovošrot, který k sobě přetahuje Toma Faldíka a na určitý čas i Martina Meisela. Z původní sestavy odchází také Libor Juřík, který tak upřednostňuje kariéru houslisty v cimbálové muzice Slavičánek před slávou rockové hvězdy.

Z původní sestavy tak zůstává zachována pouze trojka Libor - Martin - Franta.
Největší problém každé začínající kapely - zkušebna - je vyřešen za pomoci kamaráda Radima Zvonka, který je nechává hrát ve svém domě na Petrůvce (vesnice 4 km za Slavičínem).

Tomáš Dulík a Honza Bělohlávek už spolu od roku 1987 hrají v cimbálové muzice Slavičánek - Tomáš na cimbál a Honza zpívá. V roce 1989 je Tomáš v prvním ročníku gymnázia ve Valašských Kloboukách, Honza v 5. třídě ZŠ. Tento rok také Slavičánek končí svou činnost koncertním zájezdem do Polska.

Robert Šebák zatím nejeví žádné známky toho, že by z něj z pár let mohl být bubeník. Je už sice velký osmák a o přestávkách kouří na záchodech, ale na začátek své hudební kariéry si bude muset ještě nějaký ten rok počkat.

1990

V září nastupuje Franta na učiliště do Ostravy a Libor do Otrokovic. S tím, jak se rozcházejí jejich cesty, zaniká po roce hraní i jejich kapela. Martin se totiž na naléhání Jarina Mariáše vrací koncem roku do Kovošrotu. Martinova jediná podmínka - že totiž bez Libora do Kovošrotu nepůjde - je akceptována, a tak Libor s Martinem nechávají Frantu svému osudu.

Opuštěný Franta se pak poněkud víc sbližuje se svým sousedem Laďou Janáčkem, následkem čehož začal Laďa někdy v listopadu cvičit na kytaru a později i na vypůjčenou basu - první píseň byla, jak jinak, od Metallicy - For Whom the Bell Tolls. Do jejich minikapely přibírají ještě jednoho souseda - Miru Šmotka, který v té době už hraje docela obstojně na bicí.

O aktivitách Honzy, Tomáše ani Roberta nám v tomto roce není známo nic, co by stálo za zmínku.

1991

Franta Šebák s Mirou Šmotkem a Laďou Janáčkem se stěhují ze Šmotkovic garáže k jejich babičce do Bohuslavic. Mira si v červnu při těžké havárii na kole láme ruku, následkem čehož je více než měsíc neschopen hraní. Touto událostí vyvrcholila nespokojenost Franty a Ladi s jeho osobou - více než kapelu totiž preferoval televizi a klobásy - a proto v červenci odchází oba pánové do Brumova, kde se přidávají k tamní dvojce Aleš Lysák (kytara) a Vlasťa Kozubík (bicí). Vzniklá formace nese jméno Reason, zkouší u Vlasti doma a hraje Metallicu a Slayer.
Do konce roku se Reason stihne zapsat do povědomí veřejnosti dvěma vystoupeními na akci "Mosh Session" a bigbítu kapely Salieri.

Martin a Libor hrají celý rok v Kovošrotu. Orientace kapely je dost přímočará - hrají Metallicu, Running Wild, Metal Church, Stormwitch, King Diamond atd.
Martin v září nastupuje na učiliště do Otrokovic.

Tomáš si na gymplu brnká jen tak pro sebe na kytaru, poslouchá Beatles, Queeny a Extreme a sní o kariéře kulturisty. Na ulici občas potkává Libora a nechápavě naslouchá jeho hudebním pokusům, i když Liborova elektická kytara jej lehce přitahuje. Taky se zaujetím pozoruje, jak se nejlepší kamarádka mladší sestry Lenky - Jitka - pomalu mění v docela v zajímavý objekt, ale nikomu o tom neříká, aby nebyl obviněn z pedofilie (Jitce je totiž v té době devět let).

24. listopadu umírá Freddie Mercury.

1992

Kapela Reason se v tomto roce stává vedoucí silou hudebního hnutí mladé generace v naší oblasti. Hrají na přehlídkách ve Valašských Kloboukách, na bigbítech ve Štítné a v Bohuslavicích (na obou těchto akcích spolu s novou kapelou Jarina Mariáše "Voda v koleně"). Do rezervoáru skladeb se jim vkrádá Faith No More, Sepultura a konečně i vlastní věci. Vlasťa a Laďa se po letních prázdninách dostávají do maturitního ročníku, což přináší pro ně nebývalý nárust studijních povinností. Přesto kapela funguje dál a rok zakončuje dalším bigbítem (opět ve Val. Kloboukách). Na letní prázdniny (1993) má pak naplánováno pořízení první demo nahrávky svých skladeb.

Libor a Martin odchází začátkem roku z Kovošrotu, protože jsou nespokojeni s nasazením Jarina a Faldi. Celý rok pak nemají s kým hrát, takže zůstávají sami a jen na čas se k nim přidávají další lidé (např. kytarista Danek Majc).

Tomáš se před koncem školního roku poněkud více sbližuje se svými spolužáky Radovanem Randiakem (Ranďa), Radkem Daňkem a Markem Veselým, kteří už tou dobou dávno jedou v "tvrdé" muzice - Ranďa už asi rok cvičí na elektrickou kytaru, Radek na bicí a Marek docela obstojně ovládá basu.
Zlomovým okamžikem se stává odjezd třídy na školní výlet, kteří všichni tři svorně bojkotují. V získaném čase, stráveném společnými diskusemi na téma založení kapely, se domluví, že spolu začnou hrát. Protože v zamýšleném stylu (ála Metallica a Arakain) není jaksi pro klávesy místo, pořizuje Tomáš od Libora Machů elektrickou kytaru značky Galaxis a začíná na ni cvičit.
Kapela nicméně začne fungovat až v zimě příštího školního roku, důvodem je zejména liknavý přístup všech členů ke společným zkouškám a Marek, který nemá na co hrát.

1993

V březnu se kapela Reason stěhuje z Brumova do Hrádku. Objekt staré pekárny se spoustou polorozbořených místností, padající střechou a všudepřítomným zápachem tlejících omítek byl ideálním prostředím pro zkušebnu a jediné dvě použitelné místnosti jsou mezi místními kapelami velmi ceněným a vyhledávaným působištěm. Příchod Reason-u sem proto nebyl vítán s velkým nadšením a došlo dokonce i na facky (jejichž obětí byl, jak jinak, Laďa Janáček)...
Kromě nové zkušebny se ale neděje nic pozitivního - spíše naopak. Nadchází období krize. Z plánovaného prázdninového nahrávání není nakonec nic, protože Vlasťa byl v nemocnici. Na podzim kapela hraje na bigbítu v Bohuslavicích, kde (cituji Laďův deník):
Franta slavnostně prohlásil, že s bigbítama je konec a byl ! Raněná srdce fanynek a fanoušků se vylévala na každém kroku. To už bylo všechno v nenávratnu, protože Franta se rozhodl ujasnit si, proč to vlastně dělá. Nahlásil odchod z kapely a já jsem si ještě asi měsíc myslel, že budem hrát bez něho - mnoho hádek a hovno z toho, tak to samo uhaslo. Takže můžeme konstatovat smrt slavné to kapely Reason ...
Zanedlouho poté odchází Aleš na vojnu a Franta jej brzy následuje (říjen 94). Tím končí veškeré naděje na oživení kapely, která se nezanedbatelným způsobem zapsala do mikrodějin našeho regionu.

V tomto roce vstupuje do světa hudby i Robert Šebák - poté, co se Reason stěhuje do Hrádku, dostává konečně příležitost cvičit na opravdové bicí (do té doby hrál jen doma na krabice). Jako bubeník rychle roste, takže zanedlouho se jej zmocňuje Laďa Janáček a začíná s ním pracovat na svých vlastních skladbách.

Libor a Martin začínají na přelomu roku 92/93 spolupracovat s Mirou Šmotkem a stěhují veškerý svůj aparát k Mirově babičce do Bohuslavic. Krátce nato Martin ztrácí o hraní v kapele dočasně zájem, neboť se ve Zlíně zapojí do Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů (jinak řečeno: Mormoni) a tak veškeré své hudební aktivity omezí na lekce hraní na basu (jeho učitelem se stává zlínský mistr Škubala). Libor tak s Mirou zůstává sám, takže hned v únoru se aparát stěhuje zpátky domů. Mira začíná hrát v Újezdě s nějakou místní kapelou. V srpnu zařizuje Libor zkušebnu na pekárně v Hrádku (ve druhé použitelné místnosti) a Mirova kapela se tam stěhuje. Libor se k nim přidává, časem přichází zpět i Martin a Danek Majc. Kapela ještě hraje na první akci v Otrokovicích, koncem roku ale Libor odchází na vojnu.

Tomáš a jeho třídní bezejmenná kapela už od zimy toho roku usilovně nacvičují první skladby ("Fade to black" od Metallicy, "To co bylo" od Arakainu, "Cats in the craddle" od Ugly Kid Joe, "Zapomenout na sváry" od ???, "Rock and Roll Music" od Chucka Berryho atd...). V únoru domlouvá Marek zkušebnu na pekárně v Hrádku. Zanedlouho začíná v téže zkušebně pravidelně působit i Reason - a právě zde dochází k prvnímu setkání Tomáše s Frantou, kteří se do té doby neznali.
Celá aktivita gymnaziální kapely byla v březnu dále povzbuzena očekávaným příjezdem Švédů, kteří měli v Kloboukách v rámci kulturní výměny strávit jeden týden. Na konec tohoto týdne pak byla plánována bombastická akce v KD Klobučan, jejímž zlatým hřebem mělo být právě vystoupení školní kapely.
Akce tehdy dopadla výtečně, v Klobučanu bylo odhadem tak 400-500 lidí. Kluci museli svých pět skladem dvakrát opakovat, než jim kotel pod jevištěm dovolil opustit nástroje. Zvukař (Peťa Svoboda) pak po vystoupení neustále vykládal, že mají zvuk vyhrané kapely a měli by s tím něco dělat. Marek se tehdy rozhodl, že si konečně koupí vlastní basu, vypůjčené peníze však vzápětí prohýřil. Protože se navíc prudce blížil termín maturit, nedělali nic ani ostatní, a tak tato "perspektivní" kapela skončila vyšuměním do ztracena. Následky její činnosti byly ale nezvratné, protože:

1994

Tento rok je z hlediska hudebního dost nezajímavý. Tomáš nastupuje v září 1993 do prváku na FEI VUT, stejně tak Laďa Janáček na stavební fakultu téže university. Franta s Liborem jsou na vojně.

Tomáš pak o letních prázdninách zkouší vlastní věci s Radkem Daňkem a snaží se přemluvit Ranďu, aby se k nim připojil. Na konci prázdnin se nicméně ukáže, že veškeré snahy o působení kapely s tímto personálním obsazením jsou mrháním času a energie všech zůčastněných.

Tento rok je také zapsán v úmrtním listu zkušebny "na pekárně" - z moci úřední je tato zrušena, a to navždy. Což se dotkne zejména Roberta, který tím dočasně ztrácí možnost cvičení.

1995

Před koncem druháku nastupuje Laďa Janáček do brumovské kapely Sugar Baby. Po první zdařilé akci v Dubnici nad Váhom se k nim přidává i Robert Šebák. Laďa s Robertem se následně stávají důležitou tvůrčí silou této kapely. Do zimy je pak vytvořeno dostatek materiálu pro nahrání prvního dema, které je stvořeno v průběhu vánočních svátků u Járy Šilta ve Valašských Kloboukách.

Franta se vrací z vojny a koncem roku začíná hrát opět ve staro-nové sestavě s Liborem, Martinem a Mirou Šmotkem.

Tomáš zase nic.

1996 aneb zrození HUP

Klikni sem pro vetsi fotku... 7. června je památný den: na akci "Hudba fest" v Rudimovské hospodě hraje kapela Libor-Martin- Franta-Mira poprvé pod názvem H.U.P. ! (foto ovšem pochází až z jejich druhé akce ve Slavičíně).
Za název H.U.P. nese plnou odpovědnost Mira Šmotek, kterému při hospodské poradě před touto akcí padla do oka tabulka s nápisem "HUP" (Hlavní Uzávěr Plynu). A název byl na světě. V dalších letech sice proběhlo mnoho diskusí, jak se tohoto oštarného dědictví zbavit, nicméně nad ambicemi dát kapele vážnější tvář vždy nakonec převládl respekt k zaužívané obchodní značce.

HUP má v té době velmi dobrou zkušebnu na fotbalovém hřišti, kde si nikdo nemůže stěžovat na rušení nočního klidu.

Sugar Baby vydává své první demo s názvem "Stream of Fury" a v nákladu 100 ks jej vydává u firmy S.B. Music. Kapela plánuje expanzi mimo region, což se jí i docela daří.

16. prosince hraje Sugar Baby a HUP v klubu Mersey v Brně. Akci domluvil Tomáš Dulík, nadšený úrovní domovské hudební scény. Návštěva byla sice minimální, ale zvuk a výkon obou seskupení byl výborný. Tento koncert byl zlomový z několika dvou hledisek:

Komentář: Laďa s Robertem měli se zbytkem Sugar Baby už delší dobu rozpory, které vyvrcholily jejich odchodem. Koncert v Mersey byl právě místem, kde došlo k finálnímu vyjasnění postojů.
Mira Šmotek zůstává nadále věrným příznivcem klobás a pořadu Komik a jeho svět, jehož vysílací čas neustále kolidoval se zkouškami HUPu. K (pravděpodobně) oboustranné spokojenosti tedy odchází z kapely.
Klub Mersey po této akci konvertoval s konečnou platností z nejvyhlášenějšího rokáče v Brně, centra kulturního dění a spolupořadatele velkých koncertů na prachsprostý diskoklub. No co, život je změna...

Tomáš tráví letní prázdniny jako vedoucí v americkém letním táboře, poté ještě jako au-pair. Zajímavá životní zkušenost...

Ranďa a Vítek Rumplík nastupují do kapely Substance Of Change, Ranďa ovšem ve funkci basáka (na basu konvertoval někdy mezi lety 1994 a 1995).

1997

HUP bez bubeníka prochází obdobím rozhodování, co dál. Do toho vstupují se stejným problémem Laďa s Robertem. Všemi akceptovanou myšlenkou se pak stává projekt "Metallica Revival", který má být jakýmsi vyjádřením vděku této slavné kapele za to, že je všechny přitáhla k muzice. Revival k sobě přibírá ještě Igora Drápalu (zpěv). V červenci končí zkušebna na hřišti, kapela se tedy stěhuje do Meiselova domu po babičce (dále jen "barák").

Na jaro zahajuje ve Valašských Kloboukách svou činnost kapela Jezzírko (Jirka Nedavaška - bicí, Ivo Rohlena - tenor sax, Jarin Mariáš - kytara, Martin Meisel - basa). V červenci se k nim přidává Tomáš (klavír). Vznik kapely byl motivován všeobecnou láskou všech zůčastněných k jazzu. Pro Toma se Jezzírko stalo také vstupní branou do HUPu.

V srpnu se objevují v projektu "Metallica" první trhliny - Igor ztrácí chuť ke zpěvu v tomto stylu. Do tohoto zmatku přichází za HUPem Tomáš se zbožným přáním přidat se k tolik obdivované kapele. Protože nikdo nemá vážnější výhrady, zahajuje nový HUP činnost hned na inkriminované zkoušce, a to dotvořením Liborovy skladby "Holý vrch" Tomovým textem (tzv. rychlokvas). Následuje skladba "Kráva na poušti", inspirovaná Karavanou Duka Ellingtona, do které kapela angažuje Honzu Bělohlávka.
Počátkem října hraje nová sestava poprvé na akci v hospodě U Talafy. Píseň "Kráva na poušti" se setkává s neočekáváným ohlasem, a tak je rozhodnuto, že Honza v kapele zůstane natrvalo.

1998

Tento rok není ničím výjimečný. První polovinu roku je aktivita kapely mírně utlumená, protože Tomáš dělá diplomku a v červnu státnice. Martin začíná hrát v kapele Babyloon (Luděk Struhař - bicí, Rosťa Meisel - kytara, ...), což je seskupení zkušených rockových harcovníků, kteří se rozhodli udělat konečně díru do světa. Vzhledem ke štědrému sponzorovi a velkým zkušenostem se všeobecně předpokládá, že se jim to podaří, a tak HUP začíná kromě jiného řešit otázku, kde vzít za Martina náhradu.

Od letních prázdnin se pak v HUPu chystá zamýšlené nahrávání - zkoušejí se vokály, houslové party, dodělávají detaily jednotlivých skladeb. Provádějí se první pokusné nahrávky (na kotoučový magnetofon zn. Tesla).

O vánočních prázdninách byly zahájeny první práce na CD, které bylo nakonec dokončeno až v létě roku 1999.

1999

Díky tomu, že veškeré úsilí HUPu je nasměrováno na dokončení nahrávky a Martin se už ve Slavičíně také moc nevyskytuje, končí činnost kapely Jezzírko vyšuměním do ztracena, stejně jako pokus vystavět na troskách této formace kapelu Dušené maso (Dulík, Šebák, Nedavaška, Machů a Sopková Gabriela) s poněkud odlišným stylovým zaměřením.

Klikni sem pro vetsi fotku... V červenci se v Rudimově koná tradiční festiválek, na kterém proběhne i křest CD s prozaickým názvem "HUP" - viz foto (zleva: Robert, Tomáš a kmotr - Peťa Svoboda). Vzhledem k tomu, že kapela není zcela vnitřně přesvědčena o kvalitě této nahrávky (jak po stránce hudební, tak i zvukové) ani o své připravenosti na případné zvýšení svých aktivit (neboť Tom, Honza a Libor pořád ještě studují a hodlají své školy dokončit), je rozhodnuto zatím nahrávku nikam "netlačit". Proto její výroba a distribuce probíhají čistě samizdatovým způsobem a i tak je za prvních několik týdnů rozprodáno přes 300 nosičů.

Protože krátce po prázdninách dochází k útlumu aktivit kapely Babyloon (proinvestovaný čas a peníze neodpovídají výsledkům), vrací se Martin k velké radosti všech duševně i fyzicky zpět do HUPu.

2000

Na počátku roku prochází činnost kapely opět určitým útlumem, protože Tomáš má v dubnu kolokvium ("zápočet" ke státní rigorózní zkoušce) a v červnu rigo. Nicméně se pracuje na přípravách "unplugged" verze CD HUP pro pořad "Sešli se" a také na nových písničkách.

Ve nahrávacím studiu HUP od začátku roku bojuje kapela Sugar Baby se svým prvním CD. Studio se utěšeně rozrůstá a vypadá to, že za nějakých sto let by si mohlo na sebe i vydělat (zatím je ovšem těžce sponzorováno Tomem, který má díky svým dalším aktivitám docela slušné příjmy).

Reference: kdo je kdo

Laďa Janáček

Laďa je takový dobrý hudební duch, hybatel nebo alespoň pozorovatel všeho, co se odehrávalo kolem lidí z HUPu už od jeho ranné historie. V letech 1991-1993 hraje s Frantou v kapele Reason, později (1995) s Robertem v kapele Sugar Baby. Po převratných letech 1996-1997 ale zůstává sám a v blízkém okolí není kapely, která by mohla využít jeho potenciálu. Proto se orientuje alespoň na produkční činnost - stává se nepostradatelnou součástí kapely Substance of Change, která se s jeho pomocí stává stabilním prvkem nejen místní hard-rockové kultury.
Foto je z období Laďova působení v Sugar Baby.

Mira Šmotek

Protože Mira bezprostředně sousedí s Frantou Šebákem a Laďou Janáčkem, byl jeho hudební osud vždy do jisté míry spjat s osudy jejich. V roce 1989 (asi) si kupuje bicí a v letech 1990-1991 pak hraje ve trojici s Frantou a Laďou. V letech 1993-1996 spolupracuje s Martinem a Liborem a stává se tak spoluzakladatelem kapely HUP.

Jarin Mariáš

Jarin je velmi zajímavá postavička ze Štítné nad Vláří. Po metalových začátcích s kapelou Kovošrot, ve které hrál mj. i s Liborem a Martinem, přechází postupně ke klasice (studuje lidovou konzervatoř v Ostravě), ale i k jazzu a blues - viz jeho působení v kapele Jezzírko.
Kromě jiného dnes vede církevní sbor (scholu) se jménem Štítná žláza.

Radovan Randiak aneb Ranďa aneb Doktor

Radovan je spolužák Tomáše z gymnaziálních let. Spolu s ním, Radkem Daňkem a Markem Veselým založili první svou první kapelu. Po maturitě vystudoval pedagogiku v Ostravě, nyní je učitelem na ZŠ. V průběhu studia v Ostravě opustil kytaru a začal hrát na basu, následkem čehož získal lukrativní nabídku hraní v kapele Substance Of Change, které samozřejmě využil. Zde také působí až do dnešních dnů.

Petr Svoboda

Peťa Svoboda pochází ze sourozenecké trojice bratří Svobodů, která je známá svým silným vztahem k hudbě (rockové). Peťa je zvukař tělem i duší a patří k tomu nejlepšímu, co lze v našem kraji najít. Proto nechybí na žádné větší akci a že jich není moc, jezdí za výdělkem po celé jižní Moravě.
Spolupráce s ním je vždy naprosto bezproblémová a pohodová. Co se HUPu týče, je Peťa jedním z lidí, kteří umožnili vznik prvního CD - veškeré zvukové vlny, které slyšíte na tomto CD, jsou totiž zachyceny pomocí jeho mikrofonů. Protože nám je po celou dobu poskytoval naprosto nezištně, vybrali jsme jej jako nevhodnější osobu pro křest této nahrávky (viz foto - Peťa s šampaňským).

Jirka Nedavaška

Jirka Nedavaška je bubeník z Valašských Klobouk. Působil v mnoha (určitě víc, než deseti) kapelách, mj. v Jezzírku s Tomášem a Martinem a v Dušeném Masu s Tomášem, Frantou a Liborem. Jirka je v našem regionu zřejmě nejuniverzálnějším bubeníkem, neboť je schopen hrát vše od jazzu až po lidovky. Jinak vystudoval lidovou konzervatoř v Ostravě a v současné době učí mladé bubeníky v Kloboukách. Je otevřený jakýmkoli aktivitám na poli hudebním, takže pokud hledáte hráče na bicí pro svůj projekt, napište si o kontakt na něj.

Jana Šebáková, Lenka Dulíková

Tyhle dvě holky patří do rodiny - Jana je sestra Franty a Roberta, Lenka sestra Tomáše. V HUPu jsou zneužívány jako zdroje příjemných hlasů, například v písničce Běžky. Na fotce vidíte, jak jim to slušelo na festiválku v Rudimově.
V současné době studuje Lenka na Gymnáziu v Uherském Brodě, Jana na pajdáku(???) v Ostravě.

Jitka Gottfriedová

A zde je místo pro zvláštní úkaz, přírodní živel, věčný energetický zdroj nevyčerpatelných překvapení, zatmění hvězdných kup, ... (další metafory doplní si ti, kdož ji znají, určitě sami). Do dění kolem HUPu se Jitka nejdříve zapojila (spolu s Janou a Lenkou) vokálním projevem v písni Běžky. Poté vstoupila do povědomí Slavičína fotografiemi na obalu prvního CD HUPu.
V současné době studuje Jitka Střední umělecko průmyslovou školu v Uherském Hradišti.

Reason

Kapela, působící v regionu Valašsko-Kloboucka v letech 1991 až 1993. Složení: Laďa Janáček - basa, Franta Šebák - kytara, Aleš Lysák - kytara, Vlasťa Kozubík - bicí. Stylové zaměření: Metallica, Slayer, Faith No More, Nirvana atd.

Sugar Baby

Brumovská kapela, která hraje od roku 1994. V letech 1995-1996 zde působil i Robert s Laďou Janáčkem - z tohoto období je také fotografie (zleva: Jarin Lysák, Laďa Janáček, Robert Šebák, Petr Fojtík).

Babyloon

Kapela, díky níž HUP málem přišel o svého zakládajícího člena - Martina Meisela. Kapela hrála v letech 1998-1999 převážně bigbítech, zato ale po celé republice.

Substance Of Change

Kapela velmi tvrdého ražení. Mezi Substance a HUPem panují odjakživa velmi přátelské vztahy - bubeník HUPu Robert Šebák v současné době bubnuje i v Substance, v kritickém období kapely po úrazu Tondy tam vypomáhal i Franta. Franta s Tomem se také účastnili nahrávání posledního alba Parussia, o kterém nelze říci nic jiného, než že je velmi povedené.

Jezzírko

Jezzírko vzniklo v roce 1997 na základech seskupení Jirka Nedavaška (bicí), Jarin Mariáš (kytara), Martin Meisel (basa) a Ivo Rohlena (tenor sax), když do kapely vstoupil poslední člen - Tomáš Dulík (klavír).
Kapela v tomto složení ukončila svou činnost v roce 1999, a to kvůli dalším ostatním aktivitám Martina, Tomáše a Ivoše, které znemožňovaly pravidelné hraní.